تبلیغات
آموزش زبان ترکی استانبولی - نامه ای از یک پدر کارادنیزی به پسرش /Karadenİzlİ bİr babadan oğluna mektup

آموزش زبان ترکی استانبولی
 
آموزش گام به گام ترکی استانبولی در اینجا بهتر از همه جاروزهای شنبه ,دوشنبه و چهارشنبه با درسهای جدید این وب بروز رسانی میشود


 

Uy sevgili uşağum!
Allah'ın selami tabiidur. Mektubu çok yavaş yazayrum, çunkim biliyrum ki, okuman zayiftur çabuk okuyamazsun. Benden yana sual edersen, Allahuma pin şukur iyiyum, yeni pir iş puldum. Yüze yakin adamın başında durayrum, hepsi de sessuz sedasuz, kendi hallerinde. Ne iş pulduğumu soraysan söyleyeceğum patlama, mezarluk pekcisu oldum.
Bacın Emine bir uşak doguracak, daha erkek midur, kiz midur, pelli deyul. Haçan o yüzden sağa dayi mi oldin, emice mi oldin söyleyemeyrum. İdris emicen de tükkan açtu, o da otuza aldığınu yirmipeşe veriy, sürümden kazaneyurmuş oyle dedi. Bizim köye, findukcularin Temel'i muhtar seçtuk, akillu uşak daa. Geçen gün hepimizu zelzeleye karsi aşi etturdu. Temel akillidur, hemde dürüsttür. Geçenlerde bir taksinin şofori köye varmuş, muhtari arayu, meğer yolda pir tavuk ezmuş sahibini soraymuş. Muhtar Temel tavuğa pakmiş, ha pu bizden değildur, pizum köyde yassu tavuk yoktur, demiş.

Senin küçüğün İsmayil çok akillu bir uşak çıktı. Geçen gün tepeye varmiş, elinde bir ip sallayup duriy. Anan, uy uşağim ne edeysun oraya demiş. Oda heva turumuna bakayrum demiş. Çektum oni akşam karşuma, anlat bakayum şu hava turumu işinu dedim. Anlatti, meğer ip sallanunca havanin rüzcarli olduğunu, ip islaninca da yağmur yağdiğunu anlaymiş. Çok akillu uşak vesselam. Sen o yaşta boyle akillu değildun! Cemal emicenin oğli Tursun çok tutumlu pir uşak çıktı, ula deyerum çendi çendime cenabi rabbil alemin bağa niye senin cibu bir savruk uşak verdi, geçenlerde Tursunun çayına sinek tüşmüşti oğlan sineği eliyle yakalayıp pir güzel sıktı pardağınun içine pelki canına çekmiştir diye sen olsaydın çayın yarısını töçerdin, ziyançarsın daa ...

Geçenlerde Rizedeçi Çumhuriyet Meydanina pelediye bir saat tikmuş, Tursun hemen kol saatini satti, pizde diyeyruk ha bu uşak her saate bakmaya nereye kayboliy ... yakinda da mütahitliğe başlar bu uşak. Onun babası Cemal de çok tutumlu adamdi, pütün hayvanlarinin bir ayağı eksiktu, neden diye sorduk ta, ula canim her paça isteyince koca hayvanimu keseyum temiştu. Senin akillu ağabeyin de ona pakmiş özenmiş, bir kelle yiyeceğum diye pizum koca öçüzün kafasını çesmiş, hayvan öldi paşu kesilince tabii.

Yaa iste boyle uşağum. Memleçetten sağa pol pol havadis. Yeni havadis olursa yine yazayrum. Baki Hudaya emanet ol.
- Baban - (Not: Mektupa para koyacaktum, ama geç akluma geldu, zarfu kapatmişum.)

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ برای سایت آموزش ترکی استانبولی محفوظ است و کپی برداری ممنوع میباشد طراحی : پیچک